Prowincjał Polskiej Prowincji, o. Marek Ochlak OMI, przebywa z braterską wizytą w Ukrainie. Należący do oblackiej delegatury misjonarze podlegają polskiej jurysdykcji Zgromadzenia – czytamy na portalu oblaci.pl. W tej wyprawie towarzyszy mu o. Wiesław Chojnowski OMI – Dyrektor Prokury Misyjnej.

Część misjonarzy posługujących w Ukrainie to oblaci z Polski, którzy po wybuchu wojny pozostali na swoich placówkach, ofiarnie niosąc pomoc i nadzieję ludziom, którzy stali się świadkami rosyjskiej agresji. Najtrudniejsza sytuacja była m.in. w Czernichowie, gdzie w oblackim klasztorze schronienie znalazło blisko 100 osób.

Ukraina jest moją pierwszą wizytą zagraniczną. To bardzo ważne, bo jako dyrektor Prokury Misyjnej nie miałem okazji przez permanentny brak czasu. Obecnie jestem w Ukrainie z o. Wiesławem Chojnowskim, nowym Dyrektorem Prokury, a wiec nadrabiamy straty i odwiedzamy naszych współbraci w ich placówkach – wyjaśnia ordynariusz Polskiej Prowincji.

Fot. Arch. Misjonarzy Oblatów

Wcześniej Delegaturę w Ukrainie odwiedził nowy Superior Generalny Zgromadzenia o. Luis Alonso OMI. Wizyta prowincjała rozpoczęła się od przeprawy przez granicę polsko-ukraińską w Medyce. Po stronie ukraińskiej gości z Polski podjął przełożony Delegatury w Ukrainie – o. Witalij Podolan OMI. Pierwszymi placówkami oblackimi, które odwiedził prowincjał, był Lwów i Rokitno.

Kolejnymi miejscami na trasie odwiedzin były wspólnoty oblackie w Kijowie. Po drodze do stolicy prowincjał odwiedził miejsca kaźni, jakich doświadczyli mieszkańcy podkijowskich miejscowości. W stolicy odwiedził parafię św. Mikołaja oraz misjonarzy pracujących w telewizji EWTN Ukraina. Oblaci z Polski towarzyszyli także br. Sebastianowi Jankowskiemu OMI, który we współpracy z Caritas Spes Ukraina prowadzi „Kuchnię dla bezdomnych”.

Ważnym miejscem wizyty prowincjała był Czernihów.

Odwiedziliśmy różne miejsca dotknięte wojną. Trudne spotkania z ofiarami terroru, ale i życzliwe słowa w kierunku oblatów i Polaków wspierających naród ukraiński – relacjonuje o. Marek Ochlak OMI.

Źródło: oblaci.pl