Tegoroczne obchody Wielkanocy w Nikaragui przebiegały w atmosferze skrajnego napięcia po tym, jak rząd zakazał z wyprzedzeniem tradycyjnych procesji wielkopiątkowych. 17 wiernych, którzy przeciwstawili się temu nakazowi, zostało aresztowanych przez policję, podobnie jak cztery inne osoby – poinformował we wtorek antyrządowy portal „Despacho 505”.

Jak zauważył kard. Leopoldo José Brenes Solórzano frekwencja na wielkanocnych mszach św. była mimo to ogromna, podaje hiszpańska agencja informacyjna EFE. Zarówno w parafiach, jak i w jego katedrze, domy modlitwy były w Wielkanoc pełne. W Wielki Piątek w Managui wokół katedry odbyła się procesja Drogi Krzyżowej, w której uczestniczyły tysiące osób. Zakaz wielkopiątkowych procesji został wydany na początku miesiąca i wywołał spore poruszenie. Nawet Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka apelował do rządu o wycofanie nakazu, który był sprzeczny z wolnością religijną, ale bezskutecznie.

Kościół głosem sprzeciwu

Ten krok dyktatora Daniela Ortegi jest postrzegany jako kolejny odwet na Kościele po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Watykanem i skazaniu biskupa dysydenta Rolando Alvareza na 26 lat więzienia. Papież Franciszek już w marcu określił reżim Ortegi jako „dyktaturę”. W Niedzielę Wielkanocną podczas przemówienia „Urbi et Orbi” wezwał do modlitwy za cierpiący Kościół w tym środkowoamerykańskim kraju. „Wiernym uniemożliwia się tam swobodne i publiczne wyznawanie wiary” – powiedział papież.

Kościół katolicki jest od lat najważniejszym głosem w Nikaragui przeciwko reżimowi Ortegi, który reaguje na społeczne niezadowolenie represjami. Według platformy „Unidad Nacional Azul y Blanco” 17 osób zostało aresztowanych za udział w procesjach wielkopiątkowych, które zostały zakazane przez państwo. Według informacji aresztowano również dziennikarza Víctora Ticaya, który relacjonował jedną z takich procesji. W sumie platforma zarejestrowała 21 arbitralnych aresztowań, 14 gróźb, 9 przypadków nękania i wydalenie dwóch osób – w tym księdza z Panamy – między 1 a 9 kwietnia. Filmy rozpowszechniane na Twitterze pokazują m. in. młodzież przebraną za noszących krzyż Jezusa Chrystusa, żołnierzy i apostołów uciekających przed policjantami.

Kard. Brenes Solórzano podczas uroczystości wielkanocnych w katedrze w Managui mówił o „Wielkim Poście ze wzlotami i upadkami”, „ale w końcu jesteśmy tutaj”. Powiedział, że cieszy się, iż pomimo niesprzyjających warunków, uroczystości Wielkiego Tygodnia przed Wielkanocą w kościołach i wokół nich cieszyły się tak dużym zainteresowaniem. Tysiące osób śledziło liturgię również poprzez transmisje na żywo na portalach społecznościowych archidiecezji Managua.

Źródło: misyjne.pl/KAI