Korony papieskie stanowią wotum wdzięczności za otrzymane łaski. To wyraz wdzięczności tych ludzi, którzy w Kodniu wyprosili i wypraszają łaski przez wstawiennictwo Królowej Podlasia – Matki Jedności – mówił o. Paweł Gomulak OMI podczas konferencji prasowej przed jubileuszem 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. We wtorek 6 czerwca w auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach odbyło się spotkanie z dziennikarzami, które wpisuje się w przygotowanie do sierpniowych wydarzeń – czytamy na portalu misyjne.pl.

Sanktuarium maryjne w Kodniu obchodzi 300. rocznicę papieskiej koronacji wizerunku Maryi. W historii Polski to trzecie takie wydarzenie, w obecnych granicach Polski to druga taka koronacja po Jasnej Górze w 1717 r. Uroczystości w Kodniu odbyły się 15 sierpnia 1723 r. Główne obchody jubileuszowe zaplanowano na 13-15 sierpnia z udziałem legata Ojca Świętego Franciszka oraz prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

O randze i znaczeniu zbliżających się uroczystości w Sanktuarium Królowej Podlasia mówił o. Paweł Gomulak, koordynator medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

– Aby zrozumieć rangę zbliżającego się wydarzenia, które wykracza poza teren naszego regionu – wschodniej Polski, trzeba poznać historię papieskich koronacji obrazów maryjnych. Kodeń historycznie, po Jasnej Górze i Trokach, jest trzecim miejscem, gdzie dokonała się papieska koronacja wizerunku Matki Bożej. Dlatego w tym wymiarze, ta uroczystość ma charakter ogólnokościelny. Z tej też okazji papież wyznaczył na te uroczystości legata – wskazał o. Gomulak.

Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Uroczystości w Kodniu są objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Nie jest to obce dla historii Sanktuarium Kodeńskiego. W 1927 r. podczas powrotu cudownego obrazu z wygnania na Jasnej Górze, uroczystości te także były objęte patronatem ówczesnego prezydenta – Ignacego Mościckiego.

fot. Facebook / Sanktuarium Maryjne w Kodniu

Jubileusz rozpocznie się w niedzielę 13 sierpnia. Ważnym elementem będzie odsłonięcie pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy w Kodniu. To właśnie po tym zrywie niepodległościowym, władze carskiej wysłały obraz Matki Bożej Kodeńskiej na Jasną Górę. Wygnanie trwało 52 lata. Natomiast o godz. 17:00 nastąpi premierowe wykonanie Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Autorem jest Rafał Janiak. Koncert wykonają muzycy z Filharmonii Lubelskiej.

W poniedziałek 14 sierpnia o godz. 12.00 w bazylice kodeńskiej będzie sprawowana Eucharystia na rozpoczęcie uroczystości odpustowych. Liturgii będzie przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Powitanie legata papieskiego nastąpi tego dnia o godz. 16.30. Wieczorem, na Kalwarii w godzinach wieczornych wystąpi znany zespół „Siewcy Lednicy”.

Nałożenie nowych koron

Wtorek 15 sierpnia to czas głównych uroczystości, podczas których nastąpi nałożenie nowych koron pobłogosławionych przez papieża Franciszka. Sumie odpustowej o godz. 12.00 przewodniczyć będzie Legat Ojca Świętego. Na ten dzień, jak również na cały rok jubileuszowy, Stolica Apostolska ustanowiła specjalne odpusty.

Nowe korony zostały specjalne przygotowane na sierpniowe uroczystości. W koronie Matki Bożej został umieszczony kamień z Groty Bożego Narodzenia w Betlejem; natomiast w koronie Pana Jezusa znajduje się kamień ze wzgórza Golgoty w Jerozolimie.

W związku z przewidywanym większym napływem pielgrzymów zostały już podjęte działania organizacyjne ze strony władz lokalnych oraz służb mundurowych. O szczegółach będą informować organizatorzy.

Źródło: misyjne.pl/KAI