Modlitwa to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu misjonarze na całym świecie mogą nieść Dobrą Nowinę i docierać do coraz dalszych zakątków świata. Wielokrotnie słyszymy od nich, że czują wsparcie, nadzieje i Bożą siłę w swojej pracy misyjnej. To także dzięki modlitwie i cierpieniom ofiarowanym za cały świat misyjny.

Od wielu lat na zlotach Przyjaciół Misji oblackich byliśmy pytani o modlitewnik, który mógłby być pomocą w podążaniu za misyjnym, oblackim charyzmatem. To dlatego zebraliśmy wszystkie najważniejsze modlitwy codzienne, litanie i modlitwy oblackie, pieśni, elementy Katechizmu Kościoła Katolickiego. Wszystko po to, „aby każdy Przyjaciel Misji oblackich mógł znaleźć w nim źródło pokrzepienia, uświęcenia codziennego życia i pełniejszego przeżywania relacji z Bogiem” – wyjaśnia o. Wiesław Chojnowski OMI, dyrektor Prokury Misyjnej Misjonarzy Oblatów MN.

Fot. Sandra Dominiczak / Prokura Misyjna

Dzięki wielu rozmowom i konsultacjom z aktywnymi Przyjaciółmi Misji oblackich i zelatorami mogliśmy zebrać wszystkie elementy modlitwy, które nie tylko stanowią doskonałą podstawę codziennej kontemplacji, ale także spotkań sympatyków misji czy grup misyjnych w parafiach. Staraliśmy się, aby korzystanie z naszego modlitewnika było komfortowe i przyjemne, nie tylko dla ducha. Oprawa modlitewnika jest zszywana (nieklejona), kartki są z grubszego papieru (70g/m2) w kolorze kremowym, dzięki temu podczas korzystania wzrok nie męczy się, a całość wytrzyma wiele lat intensywnej modlitwy. Modlitewnik wyposażony jest tez w dwie zakładki, które są praktyczną pomocą w jego użytkowaniu – dodaje o. Wiesław.

Poniżej przedstawiamy krótki zarys tego, co znajdziecie w naszym modlitewniku.

Pierwszym rozdziałem są modlitwy dnia codziennego, takie, które pozwolą w komfortowy sposób zorganizować modlitwę w ciągu całego dnia, łącznie z wieczornym rachunkiem sumienia i modlitwą za zmarłych. Jednocześnie wybór litanii do świętych patronów misji natchnie do tego, by do codziennej modlitwy włączyć nowe teksty. Modlitwa Pańska (Ojcze nasz) oraz Pozdrowienie Anielskie (Zdrowaś Mario) można odmówić w aż dziewięciu językach! Tak zwany mały katechizm pozwoli na przypomnienie sobie przykazań, sakramentów czy dobrych uczynków względem duszy i ciała. Staraliśmy się, aby ten dział był nie tylko przypomnieniem najważniejszych elementów wiary katolickiej, ale także pokrzepieniem na każdy kolejny dzień. Aby lepiej zrozumieć nauczanie Kościoła o misjach dodaliśmy także rozdział z wyborem tekstów – fragmentów encyklik, orędzi papieży na przestrzeni lat, które pokazują, w jaki sposób działa Kościół misyjny i co to znaczy nieść Dobrą Nowinę. Dzięki kolejnej części, która zawiera ponad 100 modlitw za wstawiennictwem świętych związanych z misjami, praktycznie codziennie można modlić się za wstawiennictwem innego patrona misji, nie tylko o sprawy misyjne. Może dzięki modlitewnikowi uda się odnaleźć nowego patrona swoich spraw codziennych.

Fot. Sandra Dominiczak / Prokura Misyjna

Kolejnym etapem jest część poświęcona oblatom; ich krótkiej historii, biografii świętych i błogosławionych oblatów oraz kandydatów na ołtarze. Litania do św. Eugeniusza, bł. Józefa Cebuli czy Męczenników z Laosu nie tylko dają możliwość modlitwy za misje, ale także za nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, także wśród świeckich. W tym dziale znajdują się także rozważania do doprawienia drogi krzyżowej ze świętymi i błogosławionymi oblatami. Są tez rozważania przydatne przy odmawianiu różańca misyjnego, którymi można zaanimować spotkanie Przyjaciół Misji czy modlitwę w intencji misji. W kolejnym dziale prezentujemy modlitwy za świat misyjny – modlitwy za każdy z kontynentów. Modlitwy te poruszają największe problemy poszczególnych części świata – wszystkie z nich mają części błagalne za pokój, wiarę i nadzieję.

Ostatnim elementem modlitewnika są pieśni i piosenki misyjne, które będą stanowić ciekawe urozmaicenie każdego spotkania czy modlitwy indywidualnej. Każdy znajdzie tu pieśni, które już dobrze zna, ale i takie, których nigdy wcześniej nie słyszał. Dodaliśmy także kilka stron na Wasze osobiste notatki czy modlitwy; dzięki temu ten modlitewnik może stać się realnym elementem codziennej modlitwy i kontemplacji.

Serdecznie zachęcamy do wspólnej modlitwy i zakupu modlitewnika – dochód ze sprzedaży przeznaczamy na pracę misjonarzy oblatów na misjach (także na szkoły, ośrodki zdrowia czy budowę studni). Można go znaleźć TUTAJ.

Imprimatur: Biskup dr Grzegorz Balcerek, wikariusz generalny Poznań, z dnia 17 marca 2023 roku, N.1219/2023

Źródło: sklep.misyjne.pl