W poniedziałek 14 sierpnia mszą świętą pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza rozpoczęły się uroczystości odpustowe w Kodniu n. Bugiem – czytamy na portalu misyjne.pl.

W tym roku uroczystości odpustowe w Kodniu mają szczególny charakter ze względu na 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej. W związku z tą rocznicą papież Franciszek pobłogosławił nowe korony, które jutro spoczną na skroniach na wizerunku Matki Bożej i Jezusa. Stąd obecność legata papieskiego – kard. Stanisława Dziwisza.

Homilię podczas dzisiejszej liturgii wygłosił Kazimierz Gurda, biskup siedlecki. Podkreślił w niej, że „wszyscy należymy do grona czcicieli Matki Bożej, której wizerunki są obecne w sanktuariach na całym świecie”. Ordynariusz diecezji siedleckiej nawiązał także do św. Maksymiliana Marii Kolbego, którego wspomnienie liturgiczne jest dzisiaj obchodzone w Kościele. – Święty, który poniósł męczeńską śmierć w Oświęcimiu w swoich kazaniach i posłudze medialnej zawsze rozszerzał cześć Maryi – mówił bp Kazimierz Gurda.

– Kiedy myślimy o ziemi podlaskiej, z życzliwością powinniśmy wspomnieć tych, którzy przekazywali nam dbałość o kult Maryi i pobożność maryjną. To dziadkowie, rodzice, duchowni nauczyli nas modlitwy różańcowej. Kościół kształtował i kształtuje naszą maryjność – mówił bp Gurda. – Nasza wiara, nadzieja i miłość do Jezusa jest maryjna, czyli ofiarna, otwarta na wszystkich. Obyśmy my i przyszłe pokolenia mieli takiego samego ducha jak Maryja. Przy Matce Bożej możemy czuć się bezpiecznie – podkreślał biskup siedlecki.

We mszy św. inaugurującej uroczystości odpustowe wzięło wielu mieszkańców Podlasia, ale także pielgrzymi z całej Polski.

W poniedziałek 14 sierpnia obędzie się jeszcze nabożeństwo drogi krzyżowej i procesja maryjna z bazyliki na Kalwarię. Z kolei o godz. 18.00 mszy św. przewodniczyć będzie abp Mieczysław Mokrzycki . Wieczorem o godz. 20.00 ruszy procesja różańcowa ze świecami zakończona Apelem Maryjnym Podlasia. O północy zostanie odprawiona pasterka maryjna.

Kodeń nad Bugiem był miasteczkiem należącym do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na początku XVI w. Sapiehowie wykupili od Ruszczyców istniejące młyny wodne i w 1511 r. uzyskali od Zygmunta Starego przywilej budowy zamku i założenia miasta. W 1513 r. Jan Sapieha nadał miastu herb, ustanowił burmistrza i nadał mieszczanom liczne przywileje. W XVII w. potomek możnego rodu Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł go do Kodnia 15 września 1631 r. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono oblatom. Obraz umieszczony jest w ołtarzu głównym. W 1973 r. papież Paweł VI podniósł kościół św. Anny do godności bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015) w reżyserii Przemysława Häusera i Przemysława Reichela.

Źródło: misyjne.pl