Wdzięczność kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi za jego słowo przestrogi przed morderczą ideologią „ruskiego świata” i wezwanie do dołożenia wszelkich starań, aby zakończyć wojnę na Ukrainie, wyraził abp Światosław Szewczuk – czytamy na portalu oblaci.pl.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) odniósł się do słów wypowiedzianych przez papieskiego wysłannika podczas obchodów 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność za słowa wypowiedziane w kazaniu podczas jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej – o tragedii, jaką niesie bałwochwalcza ideologia samozwańczego ruskiego świata, która odbiera naszym braciom i siostrom na Ukrainie ich ziemię, prawo do życia, język i kulturę, sieje śmierć i zniszczenie oraz wywołuje strach przed jeszcze większą katastrofą. Tak jednoznaczne oświadczenie Waszej Eminencji jako specjalnego wysłannika Ojca Świętego podczas uroczystości, która zgromadziła tak wielu wiernych, było dla nas zdumiewające i było wyrazem wielkiego wsparcia, jakie poprzez swój autorytet udzielił Eminencja narodowi ukraińskiemu, broniącemu swojej niepodległości i integralności terytorialnej – napisał w liście abp Szewczuk.

Kardynał Stanisław Dziwisz jako Legat Papieski na uroczystości w Kodniu. Fot. P. Gomulak OMI

Nie możemy się zgodzić na to, co dzisiaj dzieje się w Europie, na oczach całego świata. Bracia Słowianie nie mogą walczyć ze sobą. Nie mogą się zabijać, nie mogą siać zniszczenia, nie mogą pomnażać ogromu cierpienia, którego jesteśmy świadkami. Trzeba powstrzymać rękę Kaina. Trzeba położyć kres nienawiści, przemocy i bratobójczej wojnie. Dość przelewu krwi! – stwierdził 15 sierpnia kardynał Dziwisz.

Posłuchaj całego kazania Legata Papieskiego:

Źródło: oblaci.pl/KAI