„Dosyć z duszeniem Afryki. To nie jest kopalnia, którą trzeba eksploatować ani ziemia do plądrowania” – powiedział w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie powtarzając słowa, jakie wypowiedział w tym roku w Demokratycznej Republice Konga. Apelował do wiernych: „Nie zapominajcie o ubogich” – czytamy na portalu misyjne.pl.

W katechezie wygłoszonej na placu Świętego Piotra papież mówił o świętym Danielu Combonim, włoskim biskupie żyjącym w XIX wieku i apostole Afryki. Franciszek przypomniał jego słowa o ludach tego kontynentu: „Zawładnęły moim sercem, które żyje tylko dla nich”, „umrę z Afryką na ustach”.

Papież podkreślił, że czasy, w których żył ten święty były naznaczone „koszmarem niewolnictwa”. „Niestety – dodał – niewolnictwo, podobnie jak kolonializm, nie należy do przeszłości”. Jak zauważył, w Afryce rozdartej przez wiele konfliktów zapanował obecnie „kolonializm ekonomiczny, równie zniewalający”. „To dramat, wobec którego bardziej rozwinięty ekonomicznie świat często zamyka oczy, uszy i usta” – mówił Franciszek. Wskazał, że chrześcijanie są wezwani do zwalczania wszelkich form niewolnictwa.

Papież zwrócił się także do wiernych: „Nie zapominajcie o ubogich, bo to oni otworzą wam drzwi Nieba”. „Pomyślcie o ukrzyżowanych dzisiaj w historii, o mężczyznach, kobietach, dzieciach, starcach, którzy są ukrzyżowani z powodu niesprawiedliwości i marginalizacji. Pomyślmy o nich i módlmy się” – apelował Franciszek.

Fot. wikipedia / Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41540543

Zwracając się do Polaków pozdrowił między innymi grupę osób z niepełnosprawnościami z warsztatu terapii zajęciowej Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Szumowie wraz z opiekunami. „Święty Daniel Comboni był człowiekiem rozmiłowanym w Bogu i braciach. Dziś apeluje do nas, byśmy nigdy nie zapominali o ubogich, lecz kochali ich, ponieważ w nich jest obecny Jezus ukrzyżowany, oczekujący na zmartwychwstanie” – powiedział papież. Wyraził też zaniepokojenie doniesieniami z Górskiego Karabachu, gdzie – jak zaznaczył – „krytyczna sytuacja humanitarna uległa dalszemu pogorszeniu poprzez kolejne starcia zbrojne”.

Mówiąc o tym regionie, który jest przedmiotem konfliktu między Armenią i Azerbejdżanem, papież podkreślił: „Kieruję apel do wszystkich zaangażowanych stron i wspólnoty międzynarodowej, aby ucichła broń i dołożono wszelkich starań, żeby znaleźć pokojowe rozwiązania dla dobra ludzi, z poszanowaniem godności ludzkiej”.

Franciszek poprosił też wiernych o modlitwę za byłego prezydenta Włoch, 98-letniego Giorgio Napolitano, którego stan znacznie się pogorszył w ostatnich godzinach. „Niech ten sługa ojczyzny zazna pocieszenia” – dodał. Trwajmy zjednoczeni w bliskości i modlitwie za drogą udręczoną Ukrainę – wezwał też papież.

Źródło: misyjne.pl / KAI