Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji po raz siódmy wręczyła medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” – czytamy na portalu misyjne.pl. Wśród 15 nagrodzonych osób i instytucji znalazła się p. Maria Kryś, zelatorka Koła Przyjaciół Misji parafii NMP Wspomożenia Wiernych z diecezji gliwickiej.

Kapituła medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża przyznała odznaczenia w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. W tym roku wręczono także trzy odznaczenia specjalne.

Gala odbyła się w czwartek w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Fot. Arch. Prokury Misyjnej

Wyróżnienie specjalne „Benemerenti in Opere Evangelizationis” otrzymał „Kościół Tarnowski”. W tym roku przypada 50. rocznica wyjazdu misjonarzy fideidonistów z diecezji tarnowskiej na misje do Konga, Brazzaville. Przez ten czas 31 misjonarzy pracowało na różnych placówkach w tym kraju. Obecnie misjonarze posługują w 12 krajach: Republice Konga, Argentynie, Republice Środkowoafrykańskiej, Kamerunie, Peru, Republice Południowej Afryki, Boliwii, Brazylii, Czadzie, Kazachstanie, Ekwadorze, Kubie.

Nagrodzono też s. Anielę Banaś ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, która na „posterunku misyjnym” trwa przez 58 lat.

Fot. Sebastian Szymczak/misyjne.pl

Medal „Benemerenti” w kategorii „pomoc modlitewna i duchowa” otrzymali: Magdalena Kołtyś, katechetka z archidiecezji lubelskiej, Duchowy Patronat Misyjny Księży Sercanów liczący 340 członków. Nagrodzono także ks. Jerzego Pilusia, który od 1997 r. pracował na Kaukazie (Azerbejdżan – 3,5 roku; Abchazja – 5 lat, Gruzja – 5 lat w Caritas, następnie wrócił do Abchazji).

Medal za „pomoc materialną i finansową dla misji” otrzymał Wacław Bajer, który przekazał na pomoc dla misji 146 tys. złotych. Kapituła doceniła także Komitet Pomocy Polskim Misjom z Ottawy, który przez 40 lat przekazał na misje 1,45 mln dolarów. Nagrodzono również małżeństwo Lucynę i Marcina Heimowskich.

Fot. Arch. Prokury Misyjnej

W kategorii „informacja medialna” kapituła medalu doceniła Wydawnictwo „Jedność” w Kielcach, czasopismem wydawanym przez Zgromadzenie Sióstr misjonarek św. Piotra Klawera „Echo z Afryki i innych kontynentów” oraz rozgłośnię archidiecezji przemyskiej „Radio Fara”.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 99 krajach posługuje 1690 misjonarek i misjonarzy. W gronie tym jest 272 księży fidei donum (diecezjalni), 1377 osób konsekrowanych i 41 świeckich.

Źródło: misyjne.pl