Od 13 do 29 sierpnia odbędzie się peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux w Polsce. Została ona zorganizowana z okazji 150. rocznicy jej urodzin (1873 r.), setnej rocznicy beatyfikacji (1923 r.) oraz ogłoszenia jej przez UNESCO patronką roku 2022/23 – czytamy na portalu misyjne.pl.

Inicjatorami są osoby świeckie związane ze wspólnotą „Pustelnia”, której patronuje św. Teresa. Teresa z Lisieux (św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Świętego Oblicza) to „największa święta czasów współczesnych” (Pius X, papież) oraz „Światło w erze atomowej” (Yves Congar, teolog). Patronka misji oraz ponad 1700 świątyń na całym świecie. Najmłodszy doktor Kościoła.

Publikujemy komunikat na temat peregrynacji

Teresa z Lisieux (św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Świętego Oblicza) – „największa święta czasów współczesnych” (Pius X, papież). „Światło w erze atomowej” (Yves Congar, teolog). Patronka misji oraz ponad 1700 świątyń na całym świecie. Najmłodszy doktor Kościoła. Wstąpiła do Karmelu w wieku zaledwie piętnastu lat, by zbawiać dusze i modlić się za kapłanów. Umarła dziewięć lat później na gruźlicę, ukryta, nieznana. „Pan Bóg będzie musiał spełnić w niebie moją wolę, gdyż nie pełniłam swojej na ziemi” – powiedziała przed śmiercią. Na pytanie jednej z sióstr, czy będzie spoglądać na nie z nieba, odparła: „O nie! Będę zstępować”. I dotrzymała słowa. Zstępuje nadal, a obecnie przybyła do Polski w swoich doczesnych szczątkach, przechowywanych na co dzień w Lisieux. Przybyła, by modlić się za Kościół w naszym kraju i docierać do wszystkich spragnionych Boga.

Fot. wikimediacommons Office de Lisieux (1940) — Sainte Thérèse de l’Enfant Jésus, Histoire d’une âme écrite par elle-même, Lisieux, Office central de Lisieux (Calvados), & Bar-le-Duc, Imprimerie Saint-Paul, 1937, édition 1940, 612 p.,Domena Publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25970333

Peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux w Polsce została zorganizowana z okazji 150-ej rocznicy jej urodzin (1873 r.), setnej rocznicy beatyfikacji (1923) oraz ogłoszenia jej przez UNESCO patronką roku 2022/23. Inicjatorem są osoby świeckie związane ze wspólnotą „Pustelnia”, której patronuje Teresa. W dniach 13-29 sierpnia jej relikwie odwiedzają następujące miejsca:

13-14 sierpnia – Kościół Wszystkich Świętych w Siemoni (diec. sosnowiecka).

14 sierpnia – Misjonarki Miłości w Katowicach.

14-15 sierpnia – Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus w Sosnowcu.

15-16 sierpnia – Wspólnota Betlejem w Jaworznie.

19-20 sierpnia – Parafia św. Karola Boromeusza w Krakowie.

20-21 sierpnia – Kościół św. Wojciecha na Rynku w Krakowie.

21 sierpnia – Siostry Karmelitanki w Spręcowie k/Olsztyna.

22 sierpnia – Siostry Karmelitanki w Gdyni Orłowie.

23 sierpnia – Siostry Betlejemitki w Grabowcu.

24 sierpnia – Kościół św. Wawrzyńca, Zakłady Karne nr 1 i 2 w Strzelcach Opolskich.

25 sierpnia – Sanktuarium Małej Teresy w Rybniku-Chwałowicach.

26 sierpnia – Kościół św. Maksymiliana Kolbe w Gardawicach (diec. katowicka).

27 sierpnia – Hospicjum Cordis w Katowicach.

28 sierpnia – Siostry Karmelitanki na ul. Kopernika w Krakowie.

Podczas pobytu relikwii św. Teresy odbędzie się także seminarium poświęcone jej przesłaniu i osobie. Omówione zostaną tematy: „Teresa i bezdomni”, „Miłosierdzie według Teresy”, „Teresa z Lisieux w terezjańskiej szkole poznania Boga”, „Najważniejsze osoby i wydarzenia w życiu Teresy”, „W szkole wychowania rodziny Martin”, „Jak stosować męstwo w praktyce na podstawie życia Teresy”, „Teresa teolog”.

W Liście Apostolskim Novo Millennio Ineunte z 2001 roku, który jest swoistym programem na trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa, św. Jan Paweł II napisał: „W nowym stuleciu Kościół na drodze swego rozwoju historycznego będzie potrzebował wielu różnych rzeczy; jeśli jednak zabraknie mu miłości (agape), wszystko inne będzie bezużyteczne. Sam apostoł Paweł przypomina nam o tym w hymnie o miłości: nawet gdybyśmy mówili językami ludzi i aniołów i posiadali wiarę, która «góry przenosi», ale nie mieli miłości, wszystko byłoby «niczym» (por. 1 Kor 13, 2). Miłość jest naprawdę „sercem” Kościoła, jak to dobrze rozumiała św. Teresa z Lisieux, którą ogłosiłem Doktorem Kościoła właśnie ze względu na jej głęboką znajomość scientia amoris: „Zrozumiałam, że Kościół ma Serce i że to Serce płonie Miłością. Zrozumiałam, że tylko Miłość zdolna jest poruszać członki Kościoła. […] Zrozumiałam, że w Miłości zawierają się wszystkie powołania, że Miłość jest wszystkim”.

Fot. Domena Publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1888611

Teresa wciąż zachwyca swoim naturalnym pięknem – jest taka zwyczajna! Taka ludzka! Nie robi nic wielkiego, prowadzi zwykłe życie. W jej biografii nie spotkamy żadnych cudowności, wzlotów, czy objawień. Żyje zwyczajnie, nieraz w ciemności. I właśnie dlatego jest bliska współczesnemu człowiekowi. Przeczuwa, że Bóg nie jest taki, jak opisują Go uczeni; że jest prosty, nieskomplikowany, bezbronny w swej miłości, jak małe dziecko…

Dziś zaprasza na szlak jej pielgrzymowania po Polsce.

Źródło: misyjne.pl/KAI

Prokura Misyjna Misjonarzy Oblatów
ul. Ostatnia 14a, 60 – 102 Poznań

e-mail: sekretariat@prokuramisyjna.pl
tel: 61 830 76 31

1,5% KRS 0000327951

Standardy ochrony dzieci Prokura Misyjna i Misyjne Drogi

 

Rachunki bankowe:

PLN 18 1020 4027 0000 1202 0031 7198
EUR 21 1020 4027 0000 1202 1631 9040

USD 91 1020 4027 0000 1602 1631 9039
AUD 53 1020 4027 0000 1002 1632 8456

PKO BP SA – SWIFT/BIC: BPKOPLPW