W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie, 24 października 2024 r., odbyła się gala misyjna, połączona z wręczeniem medali „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, przyznawanych przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. W kategorii „pomoc materialna i finansowa” nagrodę otrzymali Przyjaciele Misji Oblackich.

Uroczystość – jak zaznaczył w powitaniu ks. kan. Franciszek Jabłoński, od wielu lat zaangażowany w posługę misyjną Kościoła w Polsce – łączyła w sobie trzy ważne wydarzenia: aktualnie przeżywany 98. Tydzień Misyjny pod hasłem: „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”; uhonorowanie medalami „Benemerenti in Opere Evangelizationis” oraz uczczenie 50. rocznicy pracy misjonarzy fideidonistów z archidiecezji gnieźnieńskiej. W spotkaniu obok laureatów uczestniczyli: prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i ordynariusz diecezji kieleckiej, bp Andrzej Jeż, przewodniczący Kapituły Medalu, który wygłosił homilię podczas poprzedzającej galę mszy św., bp Szymon Stułkowski, członek Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, ordynariusz diecezji płockiej, bp Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej oraz bp Radosław Orchowicz z archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecni byli kapłani odpowiedzialni na różnych szczeblach za animację misyjną i troskę o misjonarzy, przedstawiciele lokalnych władz, a także licznie dzieci i młodzież – laureaci diecezjalnego konkursu misyjnego, którzy do Gniezna przyjechali wraz z wychowawcami, katechetami, dyrektorami szkół i rodzicami. Medale wręczane są w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”.

Przyjaciele na medal

Nagrodę dla Przyjaciół Misji odebrali p. Monika Przybylska, p. Maciej Medlewski, s. Urszula Wasiak AM oraz o. Marcin Wrzos OMI, zastępca dyrektora Prokury Misyjnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w imieniu dyrektora o. Wiesława Chojnowskiego OMI. – Jesteśmy wdzięczni, że zostaliśmy zauważeni. Grono Przyjaciół Misji to ponad 44 tysiące osób świeckich, które wspierają działalność ewangelizacyjną Kościoła swoją modlitwą i pomocą materialną. W opublikowanej dziś encyklice papieża Franciszka „Dilexit nos, napisano: „[misja] prowadzi nas do Ojca, posyła nas do braci”. To niezwykle ważna lategoria pomocy materialnej misjom, bo żeby zanieść Jezusa innym, trzeba mieć buty, auto czy paliwo. A troska o ludzi objawia się w tym, że misjonarze budują kościoły, kaplice, szkoły, szpitale. To wszystko byłoby niemożliwe bez pieniędzy, często przysłowiowego „wdowiego grosza”. Dziękujemy za każdą modlitwę i wsparcie materialne naszym Przyjaciołom Misji – powiedział Marcin Wrzos OMI. Monika Przybylska, Przyjaciółka Misji, tak skomentowała wyróżnienie: „Jestem dumna, że jestem Przyjaciółką Misji Oblackich. Wiem, że dzięki temu mam, mamy udział w ich misji ewangelizacyjnej, w głoszeniu Ewangelii tym, którzy nigdy nie słyszeli o Chrystusie”.

Do tej pory to wyróżnienie misjonarze oblaci otrzymali: indywidualnie ojcowie Andrzej Madej OMI i Alojzy Chrószcz OMI (za zasługi w dziele misyjnym), za dwumiesięcznik „Misyjne Drogi” (informacja medialna) oraz za kampanie modlitewną „Misjonarz na Post” (w kategorii pomoc modlitewna i duchowa).

Przyjaciele Misji

W 1969 r. pierwsza grupa polskich misjonarzy oblatów udała się do Kamerunu, gdzie już od 1946 r. pracowali ich francuscy współbracia. W tym samym powstała Prokura Misyjna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Jej założycielem był o. Walenty Zapłata OMI, który od 1970 r. należał do Komisji Misyjnej Archidiecezji Poznańskiej i do Komisji Misyjnej Episkopatu Polski. Ojciec Zapłata stwierdził wówczas, że misje potrzebują nie tylko działania w krajach ad gentes, ale również duchowego i materialnego zaplecza w Polsce. Z jego inicjatywy powstało grono Przyjaciół Misji Oblackich, którzy swoimi modlitwami, ofiarowanym cierpieniem i wsparciem materialnym przyczyniają się do dzieła ewangelizacyjnego. Intencją ojca Zapłaty było włączenie osób świeckich w misyjny wysiłek zgromadzenia. Od samego początku idea spotkała się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wiernych świeckich. Zgłaszali się do Prokury Misyjnej, aby zostać Przyjaciółmi Misji Oblackich i deklarować swoje stałe wsparcie dla misji. We wszystkich placówkach oblackich w Polsce mianowano referentów misyjnych, których zadaniem była animacja misyjna na danym terenie. Przechodzili oni formację, poznając historię Kościoła oraz misji, a także zgłębiali charyzmat oblacki. Zobowiązywali się do duchownego i modlitewnego wspierania działalności ewangelizacyjnej. W 1970 r. do Kamerunu i na Sri Lankę wysłano pierwsze paczki pomocowe oraz fundusze, aby misjonarze mogli realizować projekty takie jak budowa kaplic, remont stacji misyjnych czy zakup katechizmów. Do misjonarzy trafiały także szaty liturgiczne, kielichy, monstrancje, tabernakula czy rzeczy osobiste. Nawet stan wojenny nie przerwał tej pomocy. W pierwszych latach istnienia Prokurze pomagała także Komisja Misyjna Episkopatu Polski ds. Misji.

Dla Przyjaciół Misji do dzisiaj organizowane są coroczne regionalne spotkania oraz rekolekcje. Wszyscy regularnie otrzymują też korespondencję z informacjami o dziełach prowadzonych przez misjonarzy oblatów na misjach. To przyczynia się do budowania wspólnoty i podtrzymywania kontaktu instytucji z wiernymi. Przyjaciele Misji należąc do wielkiej rodziny oblackiej, mają udział w zasługach całego zgromadzenia, a szczególnie w zasługach jego misjonarzy pracujących we wszystkich częściach świata. Każdego dnia oprawianych jest kilka mszy św. za żyjących i zmarłych przyjaciół. Obecnie do grona Przyjaciół Misji Oblackich należą 44 163 osoby. To ogromne modlitewne i duchowe zaplecze dla misjonarzy pracujących w krajach ad gentes. Dyrektorem Prokury Misyjnej jest o. Wiesław Chojnowski OMI.

tekst: dzięki uprzejmości www.oblaci.pl

Zdjęcia s. Urszula Wasiak, Jerzy Andrzejewski