O tym kim są Przyjaciele Misji Oblackich, jakie są ich cele oraz przywileje, a także o tym, jak wygląda ich formacja z o. Wiesławem Chojnowskim OMI, s. Urszulą Wasiak AM i o. Danielem Biedniakiem OMI rozmawia Michał Jóźwiak.

Rozmówcy misyjne.pl podkreślają rolę i znaczenie Przyjaciół Misji w prowadzeniu misji przez całe zgromadzenie oblatów.

– Już od samego początku istnienia misjonarzy oblatów ważne było to, aby budować zaplecze dla tych, którzy wyjeżdżają ewangelizować w różne zakątki świata. To wsparcie w różnych krajach przybierało różne formy. W Polsce mówimy o Przyjaciołach Misji, którzy poprzez modlitwę, ofiarowane cierpienia, post, a także dary materialne wspierają nas w działalności misyjnej – mówi o. Wiesław Chojnowski OMI, dyrektor Prokury Misyjnej.

Dla Przyjaciół Misji, ale też dla liderów grup, organizowane są rekolekcje i sesje formacyjne.

– Ważnym elementem formacji jest już samo spotkanie. Wymiana doświadczenia wiary jest bardzo potrzebna i umacniająca. Modlimy się wspólnie liturgią godzin czy innymi modlitwami Kościoła, a także rozważamy teksty założyciela zgromadzenia misjonarzy oblatów, św. Eugeniusza de Mazenoda – opowiada o. Daniel Biedniak OMI, misjonarz ludowy, który w pierwszych dniach lipca głosił dla Przyjaciół Misji rekolekcje w Kodniu.

Dołączyć do grona Przyjaciół Misji może każdy.

– Wystarczy chcieć. Można wypełnić formularz na stronie internetowej, zadzwonić do nas lub podejść do naszego stoiska podczas animacji misyjnej w parafii. Każdy z Przyjaciół dostaje legitymację potwierdzającą jego członkostwo. Najważniejszą deklaracją jest modlitwa. Wsparcie materialne jest możliwe, ale nie obowiązkowe – zaznacza s. Urszula Wasiak AM.

Całą rozmowę można odsłuchać tutaj.

Źródło: misyjne.pl