Projekt Fundacji „Redemptoris Missio” zwyciężył w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych „Polska Pomoc Rozwojowa 2023″. Dzięki wysiłkom polskich misjonarek i zespołu Fundacji „Redemptoris Missio” w Kamerunie w miejscowości Agong – Mbang powstanie szpital, a w miejscowości Essengbot powstanie sala operacyjna do przeprowadzania operacji chirurgicznych. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi zakupionemu w ramach projektu w środku zwrotnikowego lasu powstanie klinika okulistyczna, w której będą przeprowadzane operacje okulistyczne oraz zabiegi usunięcia zaćmy – czytamy na portalu misyjne.pl.

Projekt potrwa trzy lata i pomoże w ratowaniu życia i zdrowia tysięcy Kameruńczyków. Jego celem jest ukończenie budowy szpitala w Abong-Mbang, wybudowanie i wyposażenie sali operacyjnej w ośrodku w Essiengbot oraz organizacja sześciu specjalistycznych wypraw medycznych do Kamerunu.

fot. Fundacja Redemptoris Missio

Szpital bardzo potrzebny

Abong-Mbang jest to 19 tysięczna miejscowość we wschodnim Kamerunie, gdzie większość mieszkańców utrzymuje się z pracy własnych rąk. Brakuje leków, prądu, a przede wszystkim profesjonalnej opieki medycznej. Siostra Nazariusza Żuczek, odpowiedzialna za ośrodek zdrowia, przystąpiła do budowy szpitala. Obecna przychodnia nie była w stanie zaspokoić medycznych potrzeb miejscowej ludności. Szpital będzie się składał z trzech budynków, celem projektu jest wybudowanie ostatniego budynku z oddziałem pediatrycznym i gabinetami specjalistycznymi. Poza budową szpitala projekt zakłada również zakup wyposażenia (fotele dentystyczne, spalarka do śmieci, aparaty do badań laboratoryjnych). Część sprzętów siostra Nazariusza Żuczek pozyskała z Polski z pomocą Fundacji „Redemptoris Missio”.

fot. Fundacja Redemptoris Missio

Z kolei Essiengbot to miejscowość znajdująca się w środku afrykańskiego lasu, z dala od miasta i asfaltowej drogi. Tereny te zamieszkiwane są przez Pigmejów. Ludność utrzymuje się głównie z uprawy roli i polowań. Na misji działa ośrodek zdrowia, przedszkole i szkoła. Przychodnia pracuje 24h na dobę i umożliwia leczenie miejscowej ludności. Projekt zakłada wybudowanie i wyposażenie sali operacyjnej, dzięki której miejscowi pacjenci uzyskają specjalistyczną opiekę medyczną.

fot. Fundacja Redemptoris Missio

Fundacja chce też zorganizować wyprawy ginekologów, chirurgów, okulistów i dentystów, aby mogli diagnozować pacjentów i przeprowadzać operacje usunięcia zaćmy, operacje przepuklin i zabiegi ginekologiczne. Celem tych wyjazdów jest zapewnienie podopiecznym Centrum Medycznego w Abong Mbang i Przychodni w Essiengbot kompleksowej opieki medycznej oraz doszkolenie miejscowego personelu.

Misja sióstr

Z uwagi na panujące w Kamerunie złe warunki sanitarne, nieprawidłowe odżywianie, bardzo słaby dostęp do opieki medycznej, epidemie, endemiczne problemy zdrowotne (malaria, gruźlica, HIV), ale także niebezpieczne drogi, rozboje, terroryzm, drapieżniki – średnia długość życia mieszkańców wynosi zaledwie 52 lata. Dodatkowo ponad 30% ludności żyje za mniej niż 5 zł dziennie a średni koszt wizyty lekarskiej w państwowym szpitalu to ok 100 dolarów.

fot. Fundacja Redemptoris Missio

W Abong-Mbang siostry Duszy Chrystusowej prowadzą niewielką przychodnię. Przyjmują w niej rocznie ok 10 tys. pacjentów. Przychodnia nie jest w stanie zabezpieczyć potrzeb medycznych mieszkańców, a przede wszystkim nie ma tam miejsca aby przyjmować porody, hospitalizować pacjentów i wykonywać zabiegi chirurgiczne. Dlatego też siostry postanowiły wybudować Centrum Medyczne. Siostry Nazariusza Żuczek tak uzasadnia ich decyzję: „Młode dziewczyny rodzą w domach, w koszmarnych warunkach, a brak opieki medycznej powoduje liczne komplikacje poporodowe, nierzadko kończące się śmiercią dziecka, matki lub w najgorszym przypadku śmiercią obojga”. Współczynnik umieralności noworodków w 2010 r. wynosił 84 na 1000 urodzeń.

Niedożywienie dzieci

Kolejnym dużym problemem w okolicy Abong-Mbang jest niedożywienie. Z biedy je się tam najczęściej maniok, który nie ma witamin, a zapełnia żołądek i dzieci nie czują głodu. Dzieci są tak wyniszczone, że najmniejszy dotyk je boli. Leczenie niedożywienia trwa do roku. Dlatego tak ważne jest aby powstał oddział pediatryczny, dzieci chore i niedożywione będą mogły być hospitalizowane co zapewni większą skuteczność leczenia. Matki przychodzą z chorymi dziećmi z daleka, nie mają gdzie spać, często nie kontynuują leczenia po pierwszej wizycie.

fot. Fundacja Redemptoris Missio

Wybudowanie Centrum Medycznego przyczyni się do polepszenia sytuacji zdrowotnej mieszkańców Abong-Mbang, będą mieli miejsce gdzie uzyskają kompleksową opiekę medyczną i nie zostaną odesłani z niczym z powodu braku pieniędzy. Zakup sprzętu medycznego wg budżetu projektu pozwoli na zwiększenie możliwości diagnostycznych Centrum. Aparaty do wykonywania biochemii krwi, przyśpieszą diagnostykę i pozwolą na wdrożenie skutecznego leczenia.

fot. Fundacja Redemptoris Missio

Podobna sytuacja jest na misji w Essiengbot, która znajduje się w środku buszu. Przychodnia Sióstr Opatrzności Bożej obejmuje swoim zasięgiem obszar ponad 150 km. Z powodu braku dofinansowania ze strony państwa, siostry muszą finansować jej działanie ze środków własnych, których wystarcza tylko na zapewnienie leków i podstawowego sprzętu. Dzięki wybudowaniu i wyposażeniu sali operacyjnej w ośrodku w Essiengbot stworzymy miejsce, do którego regularnie mogą wyjeżdżać chirurdzy by operować za darmo tamtejszych pacjentów. Będzie tam też klinika okulistyczna z nowoczesnym sprzętem, który pozwoli wykonywać rozmaite operacje w tym operacje przywracające wzrok. Z sali będą mogli korzystać również lekarze z innych krajów i organizacji, którzy prowadzą takie działania w Kamerunie.

Źródło: misyjne.pl