W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu miały miejsce centralne uroczystości odpustowe. Zgromadziły one setki pielgrzymów przybyłych także z parafii oblackich: Wrocławia, Kędzierzyna-Koźla i Lublińca. Wśród pątników był także wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z parlamentarzystami oraz władze wojewódzkie i samorządowe. Sumie odpustowej sprawowanej na ołtarzu polowym przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Edward Frankowski. Uroczystości na Świętym Krzyżu zgromadziły także liczne grono misjonarzy oblatów na czele z o. prowincjałem Markiem Ochlakiem OMI. Obecna była Prokura Misyjna, zaś odpustowym kaznodzieją był o. Wiesław Zielonka OMI – czytamy na portalu swietykrzyz.pl.

Do zebranych słowa powitania skierował superior świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, o. Marian Puchała OMI:

Drodzy Pielgrzymi i Goście, Drodzy Czciciele Chrystusowego Krzyża.

Przed laty tak pisał Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński: ”Na drogach ludzkich sumień Bóg postawił wielki drogowskaz, który życiu ludzkiemu nadaje kierunek i ostateczny sens. Jest nim Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa. Na polskiej ziemi krzyż ma długą ponad tysiącletnią historię. W okresach najcięższych prób dziejowych naród szukał i znajdował siłę do przetrwania i do powstania z dziejowych klęsk właśnie w nim – w Chrystusowym krzyżu. I nigdy się nie zawiódł. Był mocny mocą i mądrością krzyża. A jaką odpowiedź da Chrystusowi Polska dzisiaj?” Drodzy Bracia i Siostry, stając dzisiaj na tej Świętej Górze Krzyża, obecnego tutaj od tysiąca lat, jako kustosze tego niezwykłego miejsca ogromnie cieszymy się Waszą obecnością i witamy Was wszystkich bardzo serdecznie, zachęcając do modlitwy za rodziny nasze, za ojczyznę i cały świat, prosząc o pokój i bezpieczeństwo.  Niezłomny Księże Biskupie Edwardzie, wielki orędowniku Świętego Krzyża, witamy Cię bardzo gorąco i dziękujemy za Twoją troskę o to Sanktuarium. Witamy Ojca Prowincjała Marka Ochlaka z Poznania, wszystkich Oblatów z różnych stron Polski i świata, witamy pielgrzymki oblackie z Wrocławia, Kędzierzyna-Koźla i Lublińca. Witamy osoby życia konsekrowanego i wszystkich kapłanów. Cenimy sobie obecność Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego i dziękujemy już teraz, że nie zapomina o Świętym Krzyżu, że pamięta o tysiącletnim opactwie z tak bogatą historią i tradycją. Cieszymy się z obecności przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, pana wojewody Zbigniewa Koniusza, pana marszałka Andrzeja Bętkowskiego. Witamy posłów i senatorów ziemi świętokrzyskiej, wójtów i burmistrzów Związku Gmin Gór Świętokrzyskich. Widzimy tu z przodu Rycerzy Kolumba i dziękujemy za obecność oraz modlitwę. I, jak słyszeliśmy już, gorąco witamy Chór parafialny z Bazyliki Grobu Bożego z Miechowa.

Fot: Krzysztof Jamrozy OMI / Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego
Fot: Krzysztof Jamrozy OMI / Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego
Fot: Krzysztof Jamrozy OMI / Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego
Fot: Krzysztof Jamrozy OMI / Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego
Fot: Krzysztof Jamrozy OMI / Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego
Fot: Krzysztof Jamrozy OMI / Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj:

Źródło: swietykrzyz.pl