Msza święta, nabożeństwa ku czci Matki Boskiej Markowickiej, Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw oraz spotkania z misjonarzami oblatami znalazły się w programie odpustu w Markowicach, który odbył się w sobotę i niedzielę, 6 i 7 lipca – czytamy na portalu misyjne.pl. Prokura Misyjna również się tam udała.

Markowice to wieś położona niedaleko Inowrocławia. W tamtejszej świątyni, zbudowanej w latach 1767-1774, znajduje się późnogotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z II połowy XV wieku, nosząca imię Matki Bożej, Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw. Otoczona jest kultem wiernych, co potwierdzają liczne wota za otrzymane łaski. Przed laty na figurę nałożono papieską koronę. W imieniu Pawła VI koronacji dokonał kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski. Natomiast w 2015 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podniosła markowicki kościół do godności bazyliki mniejszej.

fot. Janusz Pamfil

Odpustowe uroczystości rozpoczęły się sobotę, 6 lipca mszą świętą z udziałem V Kujawskiej Pieszej Pielgrzymki Mężczyzn, organizowanej przez jedną ze wspólnot w parafii pw. Imienia NMP w Inowrocławiu. Natomiast w niedzielę, 7 lipca, o godz. 9.30 msza święta była sprawowana w intencji misjonarzy i działalności misyjnej Kościoła. Mszę świętą odprawili misjonarze oblaci, kazanie wygłosił Marcin Wrzos OMI, a świadectwami misyjnymi podzielili się Paweł Lemekh OMI i Alojzy Chrószcz OMI. Później, o godz. 12, sumie odpustowej przewodniczył bp Damian Bryl, biskup kaliski.

fot. Janusz PamfilŹródło: misyjne.pl