Po półtorarocznej przerwie od maja tego roku wznowiliśmy wizyty w parafiach i spotkania przyjaciół misji z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Już tradycyjnie w tym miesiącu zaplanowane były spotkania z grupami misyjnymi.W kameralnym gronie dzieliliśmy się sprawami misji w Katowicach, Iławie, Kodniu, Obrze oraz Rogalinie, który odwiedziliśmy po raz pierwszy. Niestety z powodu zamkniętych granic misjonarze, poza kilkoma wyjatkami, nie mogli przyjechać na urlopy, dlatego ciężar animacji spoczywał na ojcach z Prokury Misyjnej.

Czerwiec to czas poluzowywania obostrzeń w naszym kraju, dlatego mogliśmy się cieszyć odwiedzaniem coraz większej liczby parafii, które powoli zapełniają się wiernymi. Dotychczas zostaliśmy przyjęci w Gorzowie, Gliwicach-Sośnicy, Poznaniu (Parafia Matki Kościoła) oraz w Żydowie koło Gniezna.

13 czerwca obchodziliśmy również 100 lecie przybycia oblatów do Markowic, gdzie od 1921 do 2013 roku znajdowało się Niższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów. Wielu absolwentów szkoły zdecydowało się na kontynuowanie swego powołania jako zakonnicy i kapłani. W uroczystościach uczestniczyło wielu absolwentów, gości oraz licząca sto osób grupa Przyjaciół Misji. Sumie odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił jeden z absolwentów bp Wiesław Krótki OMI – ordynariusz kanadyjskiej diecezji Churchill-Hudson Bay, od lat pracujacy na dalekiej północy wśród Inuitów. Podczas Mszy Świetej misyjnej Słowo wygłosił o. Wojciech Popielewski OMI – pochodzący z markowickiej parafii, absolwent junioratu, a obecnie rektor Międzynarodowego Scholastykatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Rzymie. Do zacnego grona absolwentów szkoły należą także: o. Marian Lis – Dyrektor Prokury Misyjnej oraz o. Wiesław Chojnowski posługujacy w Prokurze.

Szcegółową relacje z wydarzenia mozna znaleźć pod linkiem: https://oblaci.pl/2021/06/12/dzis-i-jutro-w-markowicach-odbywac-sie-beda-uroczystosci-jubileuszowe/

W dniach 7-11 czerwca w Obrze, o. Daniel Biedniak OMI głosił rekolekcje 30 osobowej grupie Zelatorów, Przyjaciół Misji oraz Kolporterów Misyjnych Dróg.

Tematem przewodnim była postać Św. Józefa z Nazaretu, jako drogowskaz na naszej drodze do Chrystusa. W spotkaniu obok modlitwy i konferencji nie zabrakło czasu na wspólne dzielenie się dobrem i pogłębianie oblackiego charyzmatu „przy kawie”. Zwiedzanie muzeum misyjnego, ognisko z klerykami czy też pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Świebodzinie to kolejne punkty programu, które świadczą o bogactwie przeżyć, w które wprowadzał o. Daniel. W najbliższym czasie opowiemy o tym wiecej…