Trzecia niedziela czerwca to dzień pielgrzymki Przyjaciół Misji Oblackich na Święty Krzyż z regionu ziemi kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. W tym dniu do Relikwii Drzewa Krzyża Świętego pielgrzymują zarówno Przyjaciele Misji jak i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy posługują na misjach bądź też niegdyś głosili Ewangelię w krajach misyjnych.

Tradycyjnie spotkanie Przyjaciół Misji animują nasi współbracia z Prokury Misyjnej, a także osoby świeckie pracujące i udzielające się w tym dziele naszej Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów.

Dziś na Świętym Krzyżu gościliśmy wielu misjonarzy. Na spotkanie z Przyjaciółmi Misji przyjechał o. Marian Lis OMI – Dyrektor Prokury Misyjnej z Poznania wraz z Panem Michałem – osobą świecką, pracującą wraz z misjonarzami z Prokury. Na Święty Krzyż przybyli także misjonarze: oo. Arkadiusz Cichla OMI i Andrzej Rak OMI pracujący na Ukrainie, oo. Alojzy Chrószcz OMI i Jan Kobzan OMI z Kamerunu. Wśród misjonarzy obecni byli i ci, którzy niegdyś pracowali na misjach: o. Piotr Lepich OMI (Kamerun), o. Franciszek Chrószcz OMI (Kamerun i Madagaskar), o. Krzysztof Trociński OMI (Kamerun). W modlitwę i spotkanie z Przyjaciółmi Misji włączyli się także nasi domownicy, a niegdyś misjonarze w krajach misyjnych: o. Władysław Kozioł OMI (Kamerun) oraz br. Zygmunt Wolniak OMI (Madagaskar) i Stanisław Jankowicz OMI (Kamerun).

Ojcowie z Prokury Misyjnej głosili słowo Boże podczas Mszy świętych. Tradycyjnie o godz. 14.00 w bazylice miało miejsce spotkanie z misjonarzami.

Wraz ze Przyjaciółmi Misji, pielgrzymami i współbraćmi z misji podczas uroczystej sumy dziękowaliśmy Bogu za dar 50 lat kapłaństwa o. Stanisława Jankowicza OMI, naszego współbrata ze świętokrzyskiej wspólnoty. Jubilat przez 37 lat posługiwał jako misjonarz w Kamerunie.

Podczas Eucharystii, której przewodniczył o. Stanisław OMI, słowo Boże wygłosił mistrz nowicjatu, o. Krzysztof Jamrozy OMI. Wraz z jubilatem Eucharystię koncelebrowali misjonarze ad gentes oraz zaproszeni współbracia: ksiądz Zbigniew Stanios – kustosz sanktuarium w Kałkowie oraz oblaci: o. Jan Bielecki OMI, o. Tomasz Ewertowski OMI i o. Tadeusz Rzekiecki OMI. Na uroczystości przyjechał także brat Andrzej Rup OMI.

Na zakończenie Eucharystii złożono o. Jankowiczowi OMI życzenia z okazji jego jubileuszu. Na początek uczynił to przełożony świętokrzyskiej wspólnoty zakonne, o Marian Puchała OMI. Do życzeń dołączyli się nowicjusze, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior, pracownicy świeccy z klasztoru, rodzina o. Stanisława OMI i Przyjaciele Misji Oblackich.

Po modlitwie po Komunii świętej o. Stanisław Jankowicz OMI wyraził podziękowanie za wspólną modlitwę i przygotowaną uroczystość.

Na zakończenie Eucharystii nasi nowicjusze zagrali utwór Gabriel’s oboe z niezapomnianego filmu „Misja” ze wspaniałą muzyką Ennia Morricone.

Podczas Eucharystii przy organach zasiadł Pan Mirosław Rubak HOMI (Honorowy Oblat).

(tekst oraz fot.: OMI Święty Krzyż)