Trzecia niedziela czerwca to dzień pielgrzymki Przyjaciół Misji Oblackich na Święty Krzyż z regionu ziemi kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. W tym dniu do Relikwii Drzewa Krzyża Świętego pielgrzymują zarówno Przyjaciele Misji jak i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy posługują na misjach bądź też niegdyś głosili Ewangelię w krajach misyjnych.

Tradycyjnie spotkanie Przyjaciół Misji animują nasi współbracia z Prokury Misyjnej, a także osoby świeckie pracujące i udzielające się w tym dziele naszej Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów.

Dziś na Świętym Krzyżu gościliśmy wielu misjonarzy. Na spotkanie z Przyjaciółmi Misji przyjechał o. Marian Lis OMI – Dyrektor Prokury Misyjnej z Poznania wraz z Panem Michałem – osobą świecką, pracującą wraz z misjonarzami z Prokury. Na Święty Krzyż przybyli także misjonarze: oo. Arkadiusz Cichla OMI i Andrzej Rak OMI pracujący na Ukrainie, oo. Alojzy Chrószcz OMI i Jan Kobzan OMI z Kamerunu. Wśród misjonarzy obecni byli i ci, którzy niegdyś pracowali na misjach: o. Piotr Lepich OMI (Kamerun), o. Franciszek Chrószcz OMI (Kamerun i Madagaskar), o. Krzysztof Trociński OMI (Kamerun). W modlitwę i spotkanie z Przyjaciółmi Misji włączyli się także nasi domownicy, a niegdyś misjonarze w krajach misyjnych: o. Władysław Kozioł OMI (Kamerun) oraz br. Zygmunt Wolniak OMI (Madagaskar) i Stanisław Jankowicz OMI (Kamerun).

Ojcowie z Prokury Misyjnej głosili słowo Boże podczas Mszy świętych. Tradycyjnie o godz. 14.00 w bazylice miało miejsce spotkanie z misjonarzami.

Wraz ze Przyjaciółmi Misji, pielgrzymami i współbraćmi z misji podczas uroczystej sumy dziękowaliśmy Bogu za dar 50 lat kapłaństwa o. Stanisława Jankowicza OMI, naszego współbrata ze świętokrzyskiej wspólnoty. Jubilat przez 37 lat posługiwał jako misjonarz w Kamerunie.

Podczas Eucharystii, której przewodniczył o. Stanisław OMI, słowo Boże wygłosił mistrz nowicjatu, o. Krzysztof Jamrozy OMI. Wraz z jubilatem Eucharystię koncelebrowali misjonarze ad gentes oraz zaproszeni współbracia: ksiądz Zbigniew Stanios – kustosz sanktuarium w Kałkowie oraz oblaci: o. Jan Bielecki OMI, o. Tomasz Ewertowski OMI i o. Tadeusz Rzekiecki OMI. Na uroczystości przyjechał także brat Andrzej Rup OMI.

Na zakończenie Eucharystii złożono o. Jankowiczowi OMI życzenia z okazji jego jubileuszu. Na początek uczynił to przełożony świętokrzyskiej wspólnoty zakonne, o Marian Puchała OMI. Do życzeń dołączyli się nowicjusze, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior, pracownicy świeccy z klasztoru, rodzina o. Stanisława OMI i Przyjaciele Misji Oblackich.

Po modlitwie po Komunii świętej o. Stanisław Jankowicz OMI wyraził podziękowanie za wspólną modlitwę i przygotowaną uroczystość.

Na zakończenie Eucharystii nasi nowicjusze zagrali utwór Gabriel’s oboe z niezapomnianego filmu „Misja” ze wspaniałą muzyką Ennia Morricone.

Podczas Eucharystii przy organach zasiadł Pan Mirosław Rubak HOMI (Honorowy Oblat).

(tekst oraz fot.: OMI Święty Krzyż)

Prokura Misyjna Misjonarzy Oblatów
ul. Ostatnia 14a, 60 – 102 Poznań

e-mail: sekretariat@prokuramisyjna.pl
tel: 61 830 76 31

1,5% KRS 0000327951

Standardy ochrony dzieci Prokura Misyjna i Misyjne Drogi

 

Rachunki bankowe:

PLN 18 1020 4027 0000 1202 0031 7198
EUR 21 1020 4027 0000 1202 1631 9040

USD 91 1020 4027 0000 1602 1631 9039
AUD 53 1020 4027 0000 1002 1632 8456

PKO BP SA – SWIFT/BIC: BPKOPLPW